Hobby naszych pracowników – modelarstwo kolejowe – Freightliner PL

Hobby naszych pracowników – modelarstwo kolejowe

Powrót do aktualności

Model lokomotywy spalinowej SP45-263

       

Autorem modelu jest Pan Sławomir Rek, Maszynista Instruktor we Freightliner PL, pasjonat kolei i modelarstwa.

Lokomotywa została wykonana praktycznie w całości z kartonu. Do jej wykonania Pan Sławomir korzystał częściowo z planów zamieszczonych w internecie, a częściowo niektóre elementy zostały zmierzone na „gruncie” – na lokomotywie, która stała w Kamieńcu Ząbkowickim, a aktualnie jest we Wrocławiu Brochowie.

Wszystkie elementy były wycinane ręcznie, jedynie imitacje śrub zostały wycięte laserowo. Poręcze oraz sprężyny na zestawach kołowych zostały wykonane z drutu.

         

Na uwagę zasługuje zdejmowany dach nad maszynownią, gdzie można dokładnie obejrzeć wnętrze lokomotywy tj. silnik spalinowy, kocioł grzewczy itp. W kabinie, oprócz foteli maszynisty i pomocnika, znajdują się skrzynie, które jeszcze do niedawna były praktycznie na każdej lokomotywie. Drużyny trzymały tam ubrania robocze i środki czystości, a w drugiej kabinie w takiej skrzyni były najczęściej naczynia (szklanki, czajnik a nawet garnki!).

         

Pan Sławomir wykonał również gaśnice, grzejniki elektryczne oraz podstawkę pod szklanki, która stała na pulpicie, ponieważ był on lekko pochyły.

Lokomotywa została pomalowana ręcznie w barwach z roku 1990 – 1991, kiedy to stacjonowała w lokomotywowni w Jeleniej Górze.

          

Dlaczego akurat ten model o tym numerze? Pan Sławomir w tych latach jeździł właśnie na tej lokomotywie w Jeleniej Górze!

Model został wystawiony na Mistrzostwach Polski Modeli Kolejowych w Poznaniu w 2017 roku, gdzie Pan Sławomir zajął tym modelem II miejsce w kategorii „Pojazdy trakcyjne”. Co ciekawe, był to dopiero jego drugi udział w tak ważnym wydarzeniu!

Gratulujemy wygranej i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!

#Najsilniejsi