Projekt #Najsilniejsi i #Pasja: Pan Wiesław Kominiak – Freightliner PL

Projekt #Najsilniejsi i #Pasja: Pan Wiesław Kominiak

Powrót do aktualności

W ramach naszego wewnętrznego projektu #Najsilniejsi i #Pasja pracownicy FPL mogą otrzymać dofinansowanie na realizację swoich pasji. Jednym z dwóch zwycięzców II edycji projektu został Pan Wiesław Kominiak.

Przeczytajcie więcej o wyjątkowej pasji jednego z Najsilniejszych!

Pan Wiesław jest Maszynistą-Rewidentem w FPL, a w wolnym czasie daje drugie życie starym motocyklom. Na nasz piknik w Jarocinie dotarł na własnoręcznie składanym WSK, a o silnikach mógłby rozmawiać godzinami.

Przeczytajcie, co o swojej pasji mówi Pan Wiesław!

„Od czasu szkoły podstawowej podglądałem mojego ojca, który remontował i  „podkręcał” moc w silnikach motocykli. Przeważnie były to: Rotrax, Junak, SHL, WSK, WFM, JAWA. Wśród nich przetrwały nawet motocykle wojenne. Często spędzał wiele godzin w garażu, ponieważ niektóre części zamienne dorabiał ręcznie.
Chłonąłem tę wiedzę, ponieważ bardzo mnie to pociągało. Wiele się od niego nauczyłem i mogłem pomóc kolegom, robiąc „remonty” w motorowerach takich jak RYŚ, KOMAR, ŻAK, SIMSON.
Kiedy mojego ojca już zabrakło, dużo osób zwracało się do mnie „panie Wiesławie ratuj pan, jest pan ostatni z żyjących który potrafi to naprawić”.
Sprawia mi to ogromną przyjemność, kiedy zabytkowy silniczek skazany na zagładę zaczyna pięknie pracować.
Wszystkie czynności związane z pasowaniem karterów, poprzez docieranie, likwidację nadmiernych luzów, dystansowanie skrzyń, wykonuję ręcznie, ponieważ nie posiadam żadnych maszyn. Dla miłośników kolei wąskotorowej w Białośliwiu naprawiałem silnik do drezyny. Zastosowałem tam dodatkowe chłodzenie, co zwiększy jej żywotność. Podobno uratowałem unikat.
Od niedawna jestem posiadaczem WSK 175 z 1973 roku. W-eska ta była w opłakanym stanie, ale obecnie jest wypiaskowana i pomalowana. Będzie miała nową instalację, a silnik jest w trakcie remontu. W maju tego roku mam zamiar wybrać się na wycieczkę do Jaworzyny Śląskiej, dalej do Zakopanego, na Gubałówkę i do domu.”

Trzymamy kciuki za realizację planów i rozwijanie swojej pasji!

 

Już niedługo przedstawimy Wam następne pasje Najsilniejszych!